Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Plzeňském kraji. Jde o malochov v obci Bohy v okrese Plzeň-sever. Chovateli uhynulo sedm ze zhruba 20 slepic, zbytek vykazoval klinické příznaky nákazy. Drůbež byla ve středu utracena, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy. Veterináři našli také další ohnisko v Dačicích v Jihočeském kraji. V České republice je tak aktuálně 32 ohnisek nemoci.
Drůbež v Dačicích bude utracena během dneška. Chovatelka nahlásila úhyn šesti z asi dvou desítek slepic. Také v tomto případě vyšetření potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5, řekl Majer. V obou případech se vyhlásí ochranné a dozorové pásmo.
V obci Bohy žije 130 obyvatel, asi deset starších lidí chová slepice a husy. Ohnisko je podle starostky Lenky Havlíčkové izolováno, protože je více než kilometr od obce na samotě u řeky. Informace dostanou všichni dnes, už jsou na obecní vývěsce i webu.
Zdroj nákazy jsou divoké kachny, jichž ve středu u nezamrzlého jezu na ostrově u mlýna zimovaly stovky. Ty veterináři nelikvidují, protože by je rozehnaly a virus by se zavlekl dále.
Veterináři dnes ráno vyhlásili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo a dopoledne jednali se zástupci Kralovic, Nýřan a Rokycan, tedy obcí s rozšířenou působností. Omezení a zákazy se týkají malochovatelů ve vesnicích, kde se musí do pěti dnů sečíst veškerá drůbež. Chovatelé mají drůbež uzavřít, krmit a napájet ji vevnitř, aby k ní nemohli divocí ptáci. Plzeňskému kraji se zatím ptačí chřipka vyhýbala. Divoké tažné ptáky brzdí šumavské hory. Táhnou hlavně přes jižní Čechy, kde je hodně rybníků a zimovišť.*