Veterináři zrušili celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedli v první třetině ledna kvůli ptačí chřipce. Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem jednotlivých ohnisek nemoci nadále mimořádná veterinární opatření platí. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle něj se nákazová situace v České republice zlepšila.
Za porušení těchto pravidel hrozila chovatelům, jako právnickým osobám, až dvoumilionová pokuta. U fyzických osob mohlo jít o trest do 50 000 korun. Regionální omezení u jednotlivých ohnisek dále platí.
Pejchal připomněl, že ve vyhlášených pásmech k jednotlivým ohniskům nadále mimořádná veterinární opatření včetně zákazů přesunů ptáků a zákaz výstav a svodů platí. V České republice bylo od začátku roku vyhlášeno 37 ohnisek na většině území. Utraceno bylo i z preventivních důvodů 98 000 ptáků.
Poslední ohniska byla potvrzena v Karlovarském kraji, od začátku března žádné nové ohnisko veterináři neevidují. Po provedené povinné dezinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla již zrušena uzavřená pásma u osmi ohnisek a pro chovatele v těchto oblastech již neplatí mimořádná veterinární opatření, dodal mluvčí.
Veterináři i nadále připomínají, že je třeba dodržovat preventivní opatření před šířením, hlavně chovatelé by měli zabránit kontaktu jejich opeřenců s volně žijícími ptáky. Do vody, krmiva a podestýlky chovných ptáků by se také neměl dostat trus od volně žijícího ptactva, kterým se může virus šířit. Navzdory zlepšené nákazové situaci je riziko zavlečení nákazy do chovů stále vysoké, upozornil Pejchal.*