V dosavadním průběhu letošního roku provedli veterinární lékaři Státní veterinární správy (SVS) na trzích v celé České republice více než 130 kontrol zaměřených na prodej a skladování výrobků živočišného původu, z toho zhruba při každé páté kontrole zjistili nějakou závadu. Meziročně jde o mírné zlepšení. Více závad je v hlavním městě Praze, kde bylo loni celkem 28 procent kontrol se závadami. Novinářům to včera řekli ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a ředitelka odboru veterinární hygieny Městské veterinární správy v Praze Kateřina Březinová při kontrole farmářského trhu na pražském Tylově náměstí.
Nejčastější závadou zjišťovanou při kontrolách jsou dlouhodobě nedostatky v označování nabízených potravin. Druhým nejčastějším prohřeškem je prodej produktů neznámého či nejasného původu. Stále se objevují také prodejci, kteří si neuvědomují, že nabízené produkty, a to se týká například uzenin či sýrů, je nutné chránit před možným vnějším znečištěním.
Velmi závažné důsledky zejména při aktuálním teplém počasí pak může mít pro spotřebitele nedodržení teplot nabízených výrobků. Povinností prodejců na trzích je udržovat zboží při stanovených teplotách. Prodejce je povinen tuto teplotu kontrolovat. Tuto skutečnost při kontrolách ověřují také veterinární inspektoři. V některých, spíše však ojedinělých případech se lze při kontrolách setkat i s prodejem zdravotně závadných produktů či prodejem prošlých potravin.
„Státní veterinární správa tento způsob prodeje, při němž by měly být nabízeny především produkty od malých lokálních producentů, vítá a podporuje. Pravidelné kontroly prodejců přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit čerstvé a kvalitní produkty. Zároveň by měly spotřebitele chránit před některými nesvědomitými či nepoctivými prodejci,“ uvedl Semerád.