Zemědělci v Jihočeském kraji dosud sklidili třetinu úrody obilí a pětinu řepky. Výnos z hektaru se pohybuje na úrovni 5,7 tuny na hektar. Zemědělci sklidili zhruba pětinu všech obilovin z 132 817 hektarů určených ke sklizni. Informovala o tom ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
Loni byl v Jihočeském kraji průměrný hektarový výnos u obilovin na konci žní 5,94 tuny na hektar, u řepky 3,27 tuny.
Meziročně zatím postupují práce zhruba stejně. U objemné píce a kukuřice už teď ví, že se bude opakovat propad předloňské sklizně, řekla Šťastná. Nejdále pokročila současná sklizeň na Strakonicku a Českobudějovicku. Naopak na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku se žně z důvodu drsnějších klimatických podmínek teprve rozjíždí. Zaschlé plochy generují drobnější a z potravinářského hlediska méně kvalitní zrno. Dehydratovaná řepka, která letos v jižních Čech pokrývá téměř 44 000 hektarů, což je o téměř 700 hektarů více než loni, zatím v průměru vykazuje o 15 procent nižší výnos a také olejnatost je slabší oproti loňsku, řekla Šťastná.
Všeobecným problémem je podle ní nedostatek zelené hmoty pro vytváření zásob krmení pro zvířata a bioplynové stanice. Zatímco v minulém týdnu dočasně přerušovaly sklizeň jen menší lokální bouřky, tento týden podle Šťastné zřejmě vzhledem k prognózám vytrvalejších dešťů sklízecím mlátičkám častěji vychladnou motory.
Současně ale doplnila, že optimističtí farmáři zvýšený výskyt srážek a nižší teploty zatím nevnímají tragicky a berou to spíše jako příležitost k nadechnutí se do další fáze sklizně a příslib, že posklizňové úpravy půdy budou snazší.*