Ministerstvo financí vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků na maloobchodním trhu. Učinilo tak na základě požadavku předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Cílem kontroly bude posoudit oprávněnost zdražení másla kvůli růstu nákladů, zjistit změny v objemech dodávek z Česka a z dovozu a také případné odlišnosti cen podle původu másla. Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana to bude znamenat vyšší administrativní nároky na producenty, přesto s kontrolou souhlasí.
Pokud by na základě šetření vzniklo podezření, že některý subjekt zneužil výhodnějšího hospodářského postavení a nastavil nepřiměřeně vysokou cenu, bude u něj provedena cenová kontrola. "Jestliže případná kontrola toto podezření potvrdí, bude subjektu udělena pokuta za zneužití výhodnějšího hospodářského postavení uplatňováním vyšších než obvyklých cen," uvedlo ministerstvo. Podle údajů Českého statistického úřadu činila v srpnu průměrná cena čtvrtky másla 52,31 Kč, meziročně o 45,2 procenta více. Ceny másla jsou rekordně vysoko v celé EU. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.*
"Když se podíváme na vývoj situace v letošním roce, tak podle Českého statistického úřadu dodávaly mlékárny do řetězců v srpnu máslo v průměru za 145,17 Kč za kg, což je 36,29 Kč za čtvrtku másla. Cena v řetězcích je na úrovni 59,90 a výše," řekl Toman. Výrobní cena podle něj byla ještě v lednu 29,36 koruny za čtvrtku. "Je ale potřeba vidět také druhou stranu mince, a to že u ostatních, stejně tak žádaných produktů, jako jsou nízkotučné mléko, jogurty nebo další výrobky, se jejich ztráta silně prohlubuje, takže výsledný efekt v hospodaření je v tom lepším případě kladná nula," dodal. Při prodeji zákazníkům se však podle něj cena másla zvýšila od začátku roku minimálně o 15 až 20 korun, kontroly by se tak měly zaměřit především na obchod.