Zemědělským podnikům v České republice letos podle odhadu Zemědělského svazu ČR stoupnou tržby za hlavní produkci o 400 milionů na 84,5 miliardy korun. Nejvíc peněz dostanou za mléko, za ním následují obilí, řepka a jatečná prasata. V součtu půjde o mírně nadprůměrný výsledek, uvedl na dnešním zasedání výboru Zemědělského svazu ČR ve Větrném Jeníkově předseda svazu Martin Pýcha. Zároveň řekl, že přes zlepšení nepovažuje výkupní ceny mléka za dostatečné.
Podle svazu se pravděpodobně zastaví meziroční snižování tržeb zemědělských podniků, které nastalo v letech 2015 a 2016. Obrovský podíl na tom má podle něj mléko. Po dlouhé době se stalo z hlediska tržeb komoditou číslo jedna, přeskočilo i obiloviny, řekl Pýcha. Výkupní ceny mléka se v porovnání s minulým rokem zvýšily, zlepšení se týká i jatečných prasat, zatímco u rostlinné produkce kvůli nižší úrodě na polích tržby klesnou.
Mléko bylo naposled tržně nejdůležitější komoditou českých zemědělců v roce 2010, pak ho překonaly příjmy za obilí. To ovšem neznamená, že situace v mléku je dobrá, zdůraznil předseda svazu. Předpokládá, že průměrná roční cena mléka ani tento rok nepřevýší výrobní náklady chovatelů dojnic. Za průměrem v Evropské unii podle údajů svazu výkupní cena litru mléka v Česku od letošního ledna do září zaostávala zhruba o korunu. V ČR se držela kolem 8,30 koruny.
Tržby v rostlinné výrobě klesnou v důsledku menší sklizně, která byla podle údajů svazu v případě obilí proti loňskému nadprůměrnému výsledku nižší o 15 procent a v případě řepky o 16 procent. Ceny se u těchto dvou komodit podle Pýchy drží na úrovni světových burz pouze u řepky.
Průměrná úroveň tržeb za rozhodující zemědělské komodity na území České republiky se podle výpočtů svazu od roku 2000 do loňska pohybovala kolem 83 miliard Kč. Rekordní příjmy převyšující 90 miliard Kč vykázaly zemědělské podniky ve čtyřech letech 2001, 2011, 2013 a 2014. Naopak nejméně peněz utržily v roce 2009, kdy jejich tržby zůstaly pod 70 miliardami Kč.*