Zemědělci na Vysočině se koncem minulého roku starali o nejvíc skotu i prasat mezi kraji v České republiky, početní stavy v uplynulém roce zvyšovali. Potvrdili také své dominantní postavení v dodávkách mléka. Menší zastoupení má na Vysočině chov drůbeže. Produkce konzumních vajec byla v tomto kraji za uplynulý rok v republikovém porovnání druhá nejnižší. Výsledky chovu hospodářských zvířat na Vysočině v roce 2017 zveřejnila krajská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Skotu bylo na konci loňska v chovech na Vysočině zhruba 212 800 kusů, během roku jich přibylo 2400. Druhý nejvyšší chov skotu byl v Jihočeském kraji, kde se zemědělci loni v prosinci starali o 211 000 kusů.
Počty krav se na Vysočině loni zvýšily o 1,7 procenta a v závěru roku jich bylo 89 350. Produkce mléka v tomto kraji vloni stoupla v porovnání s rokem 2016 o půl procenta. Vyrobeno ho bylo 561,3 milionu litrů, což představovalo skoro 19 procent celkové produkce v ČR. Situace na trhu s mlékem byla loni pro chovatele dojnic celkem příznivá, protože na rozdíl od předchozího období mlékárny zvyšovaly výkupní ceny. Průměrná cena zemědělských výrobců v ČR podle statistiky loni stoupla o čtvrtinu na 8,44 Kč za litr mléka.
Vysočina se na konci minulého roku dostala na první místo mezi kraji i v chovu prasat, v němž ji v předcházejících letech převyšoval Středočeský kraj. Počty prasat na Vysočině se během loňska zvýšily o 9,1 procenta na 323 600 kusů. Na republikovém chovu prasat se tak Vysočina podílela 21 procenty. Ve Středočeském kraji zaznamenali statistici k loňskému 31. prosinci 309 000 kusů prasat.
Slabší je na Vysočině tradičně chov drůbeže. Na konci loňska bylo v kraji drůbeže 647 400 kusů, větší chovy byly v sedmi krajích. Konzumních vajec za minulý rok z Vysočiny plynulo 2,7 milionu, menší produkci měl jen Liberecký kraj.*