Problémem je nízká potravinová soběstačnost

České zemědělství dosahuje ve srovnání s vyspělými státy velmi dobrých výsledků v oblasti hektarových výnosů nebo ukazatelích užitkovosti, potravinová soběstačnost ČR je však katastrofální. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek na konferenci o budoucnosti českého zemědělství na brněnském veletrhu Techagro. Jandejsek použil srovnání s Německem. V roce 1990 byla výroba na obyvatele srovnatelná, později však v České republice klesl stav hospodářských zvířat na 30 procent původních hodnot a produkce se snížila na 40 až 60 procent.

Jandejsek apeloval na to, aby se tento stav změnil a Česká republika se znovu snažila o soběstačnost a větší objem zemědělské výroby. Uvedl, že výnosy obilovin jsou v ČR na úrovni vyspělých států, výnosy cukrovky a brambor jsou nadprůměrné. Stejně tak je nadprůměrně efektivní ve srovnání s vyspělými zeměmi chov skotu, prasat a také výroba drůbežího a vajec. "Bohužel trend zajištění soběstačnosti je katastrofální. Podařilo se mi získat i statistiky z roku 1936 a srovnání je tristní. Ve stálých cenách byla objem výroby loni nižší než tehdy," prohlásil Jandejsek. Soběstačnost u vepřového klesla na 38 procent, kolem 60 procent je u vajec a drůbežího, u mléka 85 procent. U hovězího je sice na 110 procentech, ale spotřeba klesla od roku 1990 na třetinu. Jandejsek také porovnal další statistiky, které vyznívají velmi nepříznivě. Počet dojnic v ČR dosáhl v roce 1936 asi 1,8 milionu, v roce 1989 jich bylo 1,3 milionu a loni už jen 360 000. Podobně klesl počet prasnic i nosnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down