Kůrovec poškodil na Slovensku nejvíce lesů od roku 1960

Poškození lesů podkorním hmyzem loni na Slovensku dosáhlo nového maxima nejméně od roku 1960. Upozornilo na to slovenské ministerstvo zemědělství, které se v minulosti dostalo do sporu s ochranáři ohledně opatření proti kůrovci a kvůli těžbě dřeva. Nejvíce zasažených ploch je přitom v lokalitách na středním a severním Slovensku.

Podkorním hmyzem, který způsobuje největší škody hlavně v jehličnatých lesích, loni bylo na Slovensku poškozeno 3,7 milionu metrů krychlových dřevní hmoty. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 23 procent. Půl milionu metrů krychlových napadeného dřeva nebylo ke konci roku zpracováno. Kalamita podkorního hmyzu se na Slovensku objevila po vichřicích v letech 2004 a 2014, přispělo k ní ale i suché počasí.
Slovenští lesníci a ekologové jsou dlouhodobě ve sporu o péči o lesy v chráněných lokalitách. Zatímco ekologové obhajují ponechání přírody vlastnímu vývoji, lesníci včetně ministerstva zemědělství prosazují zásahy člověka. V roce 2007 rozdílné pozice obou táborů vyústily v demonstrace občanských aktivistů, kteří bránili lesníkům těžit ve Vysokých Tatrách po kalamitě dřevo v chráněném území v Tiché a Kôprové dolině. Slovenské ministerstvo životního prostředí později potvrdilo rozhodnutí, na jehož základě lesníci nedostali výjimku ze zákazu těžby v dolinách Tater s nejvyšším stupněm ochrany.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down