Část bramborových polí utrpěla suchem, ale v jiných místech s častějšími dešti mají pěstitelé vyhlídky na docela dobrou úrodu. O konečném výsledku ještě není rozhodnuto. Uvedl to tajemník Českého bramborářského svazu Josef Králíček na dnešním odborném semináři v Havlíčkově Borové. Na Vysočině je třetina bramborových polí v ČR, zemědělci tam pěstují později zrající odrůdy sklízené obvykle hlavně od začátku září.
"Další jeden dva týdny rozhodnou, řekněme, ani ne už tak o výnosu, ale o kvalitě té sklizně," řekl Králíček. Kvůli teplu a suchu se někde objevují problémy s praskáním nových hlíz nebo jejich klíčením. To by mohlo snížit objem konzumních brambor vhodných pro trh. V letošním roce navíc zemědělci ubrali těmto bramborám pěstovaným na konzum o zhruba 550 hektarů. "I to ovlivní produkci. My dlouhodobě nejsme soběstační v produkci konzumních brambor a ta situace dál trvá," uvedl tajemník svazu.
K poklesu rozsahu ploch podle předsedy bramborářského svazu Miloslava Chlana přispěly i ekonomické výsledky za minulou sklizeň poznamenané konkurencí levných brambor ze západoevropských zemí, kde jich byl přebytek. "Zemědělci museli ve druhé polovině sezony přizpůsobit cenu těmto dovozovým bramborám, tudíž na bramborách v podstatě nevydělali," řekl Chlan. Dovezené loňské brambory ovlivnily také ještě prodej a ceny raných českých brambor sklízených od června v Polabí a na jihu Moravy. "Ještě nyní bychom našli francouzské brambory z minulé sklizně," uvedl Králíček. Farmářské ceny za nové domácí brambory se pohybují okolo čtyř korun. "My bychom samozřejmě měli rádi cenu vyšší," řekl. Další vývoj cen ovlivní i výše letošní úrody brambor u velkých pěstitelů v Evropě, třeba v Německu a Nizozemsku. Podle Králíčka tam jsou také oblasti postižené suchem. Zemědělci pěstují brambory i na výrobu škrobu a na sadbu. Plochy všech brambor v podnicích se podle Českého statistického úřadu proti loňsku letos v ČR snížily o 2,3 procenta na 22 889 hektarů. Republiková produkce byla minulý rok 688 970 tun brambor, meziročně klesla o 1,5 procenta. Průměrný hektarový výnos loni převýšil 29 tun. Nejnižší úrodu za poslední léta měli čeští bramboráři v roce 2015, kdy sklidili 504 955 tun brambor. Z hektaru to v průměru bylo necelých 22,3 tuny. Vysočina tradičně drží v pěstování brambor republikové prvenství, ale i tam jejich výměra letos klesla o 431 na 7830 hektarů. Přesto jde o 34 procent bramborových polí v ČR.*