V Česku se druhým rokem nepěstuje žádná geneticky modifikovaná (GM) kukuřice. Sdělil to mluvčí ministerstva zemědělství Václav Tampír. Podle Josefa Soukupa z České zemědělské univerzity v Praze se však GM plodiny v budoucnu budou opět pěstovat, ale zhruba tak za deset až 15 let. Ministerstvo už dříve hovořilo o poklesu plochy GM kukuřice, protože je odbyt tohoto typu problematický. Dalším důvodem byla administrativní zátěž pro pěstitele.
V roce 2008, kdy byla GM kukuřice v republice nejrozšířenější, ji pěstovalo 167 subjektů na ploše přesahující 8300 hektarů. Plodina se v ČR používala jako krmivo pro hospodářská zvířata a jako surovina k výrobě bioetanolu a bioplynu, nikoli k potravinářským účelům. Šlo o jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která se v ČR mohla pěstovat.
GM kukuřice se pěstuje kvůli odolnosti proti škůdci zavíječi kukuřičnému, jehož výskyt však dlouhodobě klesá. Podle Soukupa ale do budoucna kvůli klimatickým změnám jeho výskyt znovu vzroste, a to i ve vyšších nadmořských polohách. "Použití těchto odrůd skýtá prakticky stoprocentní ochranu, na rozdíl od insekticidů, jejichž aplikaci je obtížné načasovat, ve vysokém porostu kukuřice technicky provést a které mají řadu nežádoucích necílových vlivů," dodal Soukup, který působí na fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů univerzity. Podle něho není možné světově dovoz GM potravin zakázat. "V Evropě jsou však poměrně komplikované autorizační procedury k novým GM produktům, trvající i několik let, a často nastávají situace, že produkt je povolen ke spotřebě jako potravina nebo krmivo, ale ve světě se již nepěstuje a je nahrazen jiným, který dosud nemá autorizaci," řekl Soukup. Problémem je podle něj i obava obchodníků, že v běžné produkci se objeví i zatím neschválený geneticky modifikovaný produkt.*