Za katastrofální označují zemědělci důsledky sucha na severu Čech. V nejpostiženějších regionech spadlo od počátku roku přibližně 200 milimetrů srážek a srážek a nejenže se neuskuteční druhá seč, ale hlavně pastviny jsou zcela vyprahlé bez jakékoliv zelené hmoty. Uvedl to předseda Agrární komory Děčín – Ústí nad Labem František Loudát. Krmení se dováží někdy i na vzdálenost více než 20 kilometrů a řada obcí v oblastech již zakázala odběr vody z obecních zdrojů, takže i ta se musí vozit z údolí.
Krajské agrární komory Ústeckého a Karlovarského kraje opětně upozornili na neudržitelnou situaci na pastvinách horských a podhorských oblastí a vyzvaly prezidium, Agrární komory k řešení této neudržitelné situace a jejímu projednání s ministrem zemědělství. Komory navrhly zkrácení referenčního období, platícího od 1. června do 30. září, v roce 2018 ke dni 31. července. Podle oslovených zemědělců by mohla pomoci určitá finanční podpora nákupu krmiva pro zvířata a lokální snížení požadovaných velkých dobytčích jednotek na hektar. „Požadovali jsme, aby na místech, nejvíce zasažených suchem, byla snížena podmínka pro dotace z 0,3 na 0,25 velké dobytčí jednotky na hektar. Mnoho sedláků se totiž obává toho, že pokud kvůli nedostatku krmení skot předčasně prodá, ji nesplní a budou jim kráceny dotace,“ sdělil místopředseda Agrární komory Děčín – Ústí nad Labem Bohumil Kudla.
Vysvětlil, že některé farmy jsou nuceny přikročit k redukci stavů skotu již v tomto období, jiné potřebuji alespoň svést dobytek do zimovišť. Tím samozřejmě nemohou uvedenou dotační podmínku naplnit 0,3 VDJ na hektar denně, doplnil. „Někteří zemědělci mají nepasené suchomilné a vlhkomilné louky a pomohlo by nám, aby se na nich mohlo pást,“ podotkl. Ministerstvo zemědělství pak minulý týden ohlásilo určitá opatření na podporu zemědělců zasažených suchem. Podle Kudly zásoby z prvních sečí představují 45 do 65 procent potřeby. Druhé seče v těchto oblastech ani nebudou, není tráva. Tam, kde měly být, se pase skot, který vyhledává každou trochu zelenou rostlinku. Na pastvinách se však udržují již pouze bodláky. „Byly doby, kdy se ta louka sekala třikrát. Letos se nebude sekat ani dvakrát,“ přiblížil Jiří Opat ze společnosti Zemědělství Malšovice, která obhospodařuje zhruba tisíc hektarů trvalých travních porostů nedaleko Děčína. Za čtyři měsíce spadlo v oblasti 54 milimetrů srážek. Dá se říct, že tu nezapršelo celé léto,“ podotkl. Už ani ty plevele nerostou, dodal.
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 36/2018