Ministerstvo životního prostředí plánuje v příštích letech zvýšit poplatek za ukládání odpadu na skládku. Nyní obce a firmy platí 500 korun za tunu. Přesný rozsah zvýšení zatím jasný není, ministerstvo ho ještě letos předloží v návrzích zákonů o odpadech. Řekl to v Brně na setkání moravských starostů ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart. Podle dřívějších návrhů by se cena mohla v několika následujících letech dostat až pod 2000 korun. Mělo by to vést k větší recyklaci a snížení objemu odpadu na skládkách. Obce, které recyklují, by mohly dostat slevu.
Návrhy zákonů bude ministerstvo předkládat na podzim tak, aby byly schváleny v příštím roce. "Budeme vycházet z návrhu zákona o odpadech předloženého v roce 2016, který předpokládal postupné navyšování až do výše 1850 v roce 2023. Stávající návrh ale zatím není definitivní, takže přesné navýšení nevíme," uvedl Manhart.
Podle něj to povede ke snížení komunálního odpadu na skládkách, v roce 2024 začne platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu. Podle Manharta skládkovací poplatky zvýšily téměř všechny země s výjimkou Maďarska, v České republice je poplatek nejnižší.
Někteří starostové zvýšení poplatku podporují, jiní jsou proti a obávají se, že se tím zvýší lidem poplatek za komunální odpad. "Není tam rovnice, že zvyšující se skládkovací poplatek by měl znamenat vyšší poplatek za odpad pro občany. Odpad v barevných popelnicích je určený k dalšímu materiálnímu nebo energetickému využití," uvedl Manhart. To samé si myslí vedoucí jihomoravského krajského odboru životního prostředí František Havíř.*