17.09.2018 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MŽP chce zvýšit poplatek za skládkování, za třídění bude sleva

Ministerstvo životního prostředí plánuje v příštích letech zvýšit poplatek za ukládání odpadu na skládku. Nyní obce a firmy platí 500 korun za tunu. Přesný rozsah zvýšení zatím jasný není, ministerstvo ho ještě letos předloží v návrzích zákonů o odpadech. Řekl to v Brně na setkání moravských starostů ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart. Podle dřívějších návrhů by se cena mohla v několika následujících letech dostat až pod 2000 korun. Mělo by to vést k větší recyklaci a snížení objemu odpadu na skládkách. Obce, které recyklují, by mohly dostat slevu.

Návrhy zákonů bude ministerstvo předkládat na podzim tak, aby byly schváleny v příštím roce. "Budeme vycházet z návrhu zákona o odpadech předloženého v roce 2016, který předpokládal postupné navyšování až do výše 1850 v roce 2023. Stávající návrh ale zatím není definitivní, takže přesné navýšení nevíme," uvedl Manhart.

Podle něj to povede ke snížení komunálního odpadu na skládkách, v roce 2024 začne platit zákaz skládkování směsného komunálního odpadu. Podle Manharta skládkovací poplatky zvýšily téměř všechny země s výjimkou Maďarska, v České republice je poplatek nejnižší.

Někteří starostové zvýšení poplatku podporují, jiní jsou proti a obávají se, že se tím zvýší lidem poplatek za komunální odpad. "Není tam rovnice, že zvyšující se skládkovací poplatek by měl znamenat vyšší poplatek za odpad pro občany. Odpad v barevných popelnicích je určený k dalšímu materiálnímu nebo energetickému využití," uvedl Manhart. To samé si myslí vedoucí jihomoravského krajského odboru životního prostředí František Havíř.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down