Český statistický úřad (ČSÚ) ve svém pražském sídle otevřel výstavu věnovanou čtvrtstoletí statistiky životního prostředí. Prezentace na jedenácti panelech mapuje jednotlivé oblasti sledování environmentálních dat a kromě důležitých statistických údajů přináší i bližší pohled na metody zjišťování informací o životním prostředí. Výstava bude pro veřejnost otevřena ve všední dny od 8 do 18 hodin až do 30. listopadu.
Stále se zvyšující nároky na ochranu životního prostředí spojené s řadou aktivit na mezinárodní i národní úrovni vyvolávají rychle rostoucí poptávku po environmentálních informacích. Tento zájem je motivován potřebou hodnocení stavu a vývoje jednotlivých složek životního prostředí a také popisem jeho vzájemných vazeb s ekonomickým vývojem společnosti. „Když Český statistický úřad zařadil před pětadvaceti lety do svého portfolia data o životním prostředí, šlo o logické a nutné doplnění oblasti, která je v moderní demokratické společnosti v popředí zájmu. Shromažďování a publikace těchto dat byla jedním z kroků, které úřad posunul k světovému statistickému standardu,“ uvedla při zahájení výstavy první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Podle ní za 25 let, kdy ČSÚ data o životním prostředí zpracovává, se úřad dostal i v této oblasti na úroveň, která dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele.
Připomněla, že oddělení statistiky životního prostředí založila v roce 1993 budoucí předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová jako součást Krajské statistické správy v Ústí nad Labem. Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiřího Hrbka se statistika životního prostředí od dob svého založení zbavila všech dětských nemocí a po čtvrtstoletí jejího trvání můžeme vidět, že se jedná o velmi progresivní a žádaný statistický obor se značným potenciálem do budoucna.