Zástupci ekologické organizace Greenpeace ČR dnes předali ministru životního prostředí Richardu Brabcovi výzvu požadující směrnici o omezení jednorázových plastů. Výzva byla součástí kampaně Plast je past, jež odstartovala zhruba před čtyřmi měsíci a podpis k ní připojilo 113 864 lidí. Česko má aktivně podporovat sadu opatření v říjnu schválenou Evropským parlamentem (EP), členské státy směrnici oslabily, tvrdí ekologové.
Směrnice schválená v plénu EP se týkala deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení; tyto předměty podle Evropské komise (EK) tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích. Nejvýrazněji by dopadla na plastové nádobí, příbory, brčka, tyčinky do uší nebo tyčky k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.
Europoslanci schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z takzvaných oxo-rozložitelných plastů. Například u jiných typů krabic na jídlo nebo u nápojových kelímků EU dále požaduje po členských zemích "výrazné snížení" spotřeby. Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty.
Znění schválené parlamentem také počítalo s rozšířením odpovědností výrobců u celé řady produktů od vlhčených utěrek po rybářské vybavení. Pro plastové lahve navrhovalo mimo jiné zavedení systémů samostatného sběru a požadovalo míru jejich sběru na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například zavedením vratné zálohy.*