Trh s biovínem v příštích pěti letech prudce poroste, protože spotřebitelé s aktivním přístupem k ochraně životního prostředí stále více upřednostňují vína pěstovaná bez použití pesticidů. Jeho podíl na trhu však zůstane z globálního pohledu velmi malý, uvádí studie konzultační společnosti IWSR. Podle odhadů by prodej biovína měl do roku 2022 stoupnout na více než jednu miliardu lahví z loňských 676 milionů lahví. Oproti roku 2012 se pak téměř ztrojnásobí.
Růst mezi roky 2017 a 2022 potáhnou Spojené státy, kde se má prodej zvýšit o 14 procent. V Jihoafrické republice a Norsku stoupne o 13,5 procenta. Podíl biovína, tedy takového, které je pěstované na vinicích bez chemických pesticidů nebo hnojiv, na celosvětovém prodeji však zůstane relativně nízký. Podle IWSR stoupne jen na 3,6 procenta z loňských 2,4 procenta.
Zpráva o růstu prodeje biovína je však dobrou zprávou v době, kdy spotřeba vína celosvětově stagnuje, nebo dokonce na důležitých trzích jako Francie a Španělsko klesá.
Téměř čtyři z pěti prodaných lahví biovína se loni prodaly v Evropě. Poloviční podíl na evropském prodeji měly tři země – Německo, Francie a Británie. Ve Francii se má prodej biovína podle IWSR výrazně zvyšovat i nadále a do roku 2022 bude mít biovíno podíl na francouzském trhu 7,7 procenta.
Přeměna vinic na pěstování biovína v hlavních pěstitelských zemích v poslední době zpomalila. IWSR odhaduje, že v roce 2022 budou vinice na pěstování organického vína zabírat 545 000 hektarů. Loni to bylo 408 000 hektarů a v roce 2012 se biovíno pěstovalo na 284 000 hektarech, napsala agentura Reuters.*