18.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR budou pomáhat drobným vlastníkům lesů v boji s kůrovcem

Státní podnik Lesy České republiky nabídl více než 160 tisícům drobných vlastníků lesů v Česku odbornou pomoc v boji s kůrovcem. Majitelům lesů pracovníci státního podniku bezplatně například poradí s tím, jak postupovat při vyhledání, zpracování a asanaci kůrovcem napadených stromů. Podnik tím chce zabránit šíření škůdce mezi lesy jednotlivých vlastníků. Uvedla to dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Jako správci necelé poloviny lesů v zemi cítíme odpovědnost za současný i budoucí stav porostů. Proto se obracíme na drobné vlastníky lesů předem, ještě před začátkem kůrovcové sezóny, aby měli informace o svých právech a povinnostech stanovených lesním zákonem. Nabízíme jim i odbornou pomoc," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Drobné vlastníky lesů podnik s nabídkou oslovuje dopisy, informace zveřejnil na svém webu. Podnik vlastníky například upozorňuje na možnost požádat o státní příspěvek na obnovu lesa i asanaci dříví, připomíná takzvané kůrovcové desatero. "Prvních 50 tisíc dopisů už z podatelny státního podniku odešlo, všichni oslovení by měli psaní obdržet během tohoto týdne," uvedla Jouklová. Dodala, že takto hromadně podnik oslovuje drobné vlastníky poprvé v historii.

Lesy ČR spravují asi 1,2 milionu hektarů lesů. Na dalších 275 tisících hektarů působí podle lesního zákona revírníci z Lesů ČR jako odborní lesní hospodáři nebo garanti správné péče o les.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Trochu smutná situace kdy lesy ČR nabízejí pomoc drobným vlastníkům lesa. Ovšem mě ne jako vlastníka, ale jako člověka, který se o lesy stará trápí situace, kdy jen marně přihlížím neregulovanému šíření kůrovcové kalamity ve státních lesích, které se dále šíří do soukromých. A tak si říkám, jak někdo může někomu radit, když tak sám nečiní.
    V roce 2017 byl ve státním lese kůrovec. Věc se řešila se zpožděním. Na jaře 2018 měl kůrovec velmi dobře nakročeno a tak stát zasáhl. Vypsal výběrové řízení a "již" v srpnu bylo dřevo vytěženo (samozřejmě již oloupané a s minimálním procentem čerstvě napadených stromů). Dřevo leželo více jak 7 týdnů neošetřeno na skládce a tak i ten brouk, který se včas vytěžil, vlétl zpět do lesa Na mou otázku co se bude dít z těmi čerstvě napadenými mi nebylo zodpovězeno a tak teď na jaře, kdy z napadených srpnových stromů je kůrovec již opět o kousek dál, mimo jiné již v obecním lese, a v soukromém státní lesy radí jak na boj s kůrovcem. Z vlastní iniciativy jsem ve státním lese vyhledal čerstvě napadené stromy a označil je a informoval o tom místního hajného.
    Máme březen, kůrovec nám brzy zase vylétne a stromy stále stojí na svém místě, ze státního lesa mnoho nezbývá a tak nezbude nic jiného, než že se dá na náš soukromý. A teď státe raď! Jak mám zabránit kůrovcové kalamitě v soukromém lese, když množství kůrovce, který během jara vyletí ze státního lesa nekompromisně požere celý soukromý les.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down