Na výzkum a inovace poskytne program Prostředí pro život až 3,8 miliardy korun

Vláda schválila program Prostředí pro život, který v letech 2020 až 2026 poskytne až 3,8 miliardy korun na výzkum a inovace v oblasti životního prostředí. Polovina peněz je vyčleněna na sucho a důsledky změn klimatu. První uchazeči se mohou o podporu hlásit v červnu a v listopadu. V tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

"Očekáváme, že program přinese nová řešení například ve využití klimatických modelů pro dlouhodobé předpovědi sucha nebo pilotní projekty pro adaptaci krajiny," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Projekty se mohou zabývat i tématy, jako je kvalita ovzduší, odpadové hospodářství, krajina nebo ochrana přírodních zdrojů. Program se zaměří také na ekonomické nástroje ochrany životního prostředí nebo na výchovu a vzdělání. Program je rozdělen do tří podprogramů. První je určen především veřejné správě k výzkumům a inovacím zaměřeným na aplikovaný výzkum ve veřejném zájmu. Projekty by měly trvat v délce jednoho až tří let. Druhý podprogram je zaměřen na technologické inovace v oblasti technické ochrany životního prostředí a tvorbě krajiny, včetně digitalizace a takzvaných smart cities a smart regions. Délka projektů by měla být tři až čtyři roky. Třetí podprogram je zaměřen na soustavný výzkum, který vyžaduje stabilní prostředí výzkumných týmů, vesměs mezinárodních. Projekty by měly trvat šest až sedm let. O peníze se mohou ucházet zejména výzkumné organizace jako vysoké školy, pracoviště Akademie věd ČR a jiné veřejné výzkumné instituce. Dále se mohou hlásit podniky a v některých případech i fyzické a právnické osoby. Program bude administrovat Technologická agentura ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down