Větší podniky mají řepku na 12,5 procenta výměry

Střední a větší podniky podle šetření Zemědělského svazu ČR pěstují řepku olejku na 12,5 procenta výměry. Podle předsedy svazu Martina Pýchy jí tak velké podniky nepěstují tolik, kolik si část veřejnosti myslí, uvedl na tiskové konferenci. Obilovin bylo podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaseto 2,5krát více, zelené obilí podle něj ale nikdo neřeší, kdežto žlutě kvetoucí řepku si lidé zapamatují. Svaz tak reagoval na dlouhodobou kritiku zemědělců, podle něj jsou velké zemědělské podniky osočované z toho, že na svých polích střídají pouze tři plodiny – řepku, kukuřici a pšenici – a že je řepky v ČR oseto příliš ploch.

Podle předsedy naopak velké podniky pěstují mezi šesti až deseti plodinami, mají tak pestřejší osevní postup než malé farmy. Pěstování řepky na velkých plochách mnoho let po sobě kritizují ekologové. Podle Českého statistického úřadu se osevní plocha řepky letos poprvé od roku 2015 meziročně snížila, byla vysetá na 391 000 hektarů, což je ve srovnání s minulým rokem úbytek o 4,9 procenta.
Řepka podle Pýchy působí jako protierozní plodina a zlepšuje kvalitu půdy, zemědělci ji využívají k přerušení pěstování obilnin. Pěstování řepky je podle něj logické, protože v ČR ubylo ploch brambor nebo obilnin, jako je žito či oves. Zemědělci hledali plodinu, která by byla rentabilní.
Ekologové naopak nadměrné pěstování řepky kritizují. "Pěstování jakékoliv monokultury, na živiny a chemické postřiky náročné řepky především, na velkých plochách několik let po sobě, s sebou nese řadu negativních dopadů, mezi jinými degradace půdy, znečištění vod a půd pesticidy nebo dopady na zdraví lidí a zvířat žijících v okolí těchto masivně chemicky ošetřovaných lánů," sdělila za Hnutí Duha Klára Kyralová.
To, že se řepka hojně ošetřuje chemií, přiznává poradce Svazu pěstitelů olejnin Petr Baranyk. "Ví se, že řepka patří mezi intenzivní plodiny," uvedl. Podle něj jsou ale i ostatní plodiny obhospodařované přípravky na ochranu rostlin nebo se hnojí. Intenzivněji se podle něj používají přípravky například na vinicích, v sadech nebo na chmelnicích. Pokud budou Češi chtít vidět na polích méně řepky, budou si muset podle Pýchy víc kupovat české brambory a zeleninu, aby se vyplácely zemědělcům pěstovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down