Klimatická změna a s ní související charakter počasí ohrožuje české a moravské vinice novými chorobami, které vinařům působí ročně škody až nad 100 milionů korun. Jde především o houbovou chorobu ESCA, která zasahuje kmen révy vinné. Na trhu chybí přípravek, kterým by se rostlina mohla ošetřit, proto vinařům nezbývá než rostlinu ořezat, v některých případech vyklučit celé keře, uvedl v tiskové zprávě Aleš Eichmeier ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Na rozvoj dané choroby má vliv střídání teplých a suchých period s vlhkými a chladnými. Klimatická změna má na svědomí čím dál větší extrémy v počasí a tedy příhodnější podmínky pro šíření choroby.
Vědci tři roky zkoumali tři vinohrady s odrůdou Cabernet Sauvignon a tři s odrůdou Chardonnay. Každá z nich byla v jiné moravské vinařské podoblasti. "Počet zkolabovaných rostlin u Chardonnay a Cabernetu Sauvignon dosahoval v průměru 1,58 procenta ročně, přičemž výrazně náchylnější byla odrůda Cabernet Sauvignon. V České republice máme 17 500 hektarů vinic při hustotě výsadby asi 4000 keřů na hektar. Při přepočtení těchto dat se dostáváme na 1,1 milionu keřů odumřelých v důsledku chorob kmene révy vinné," uvedl Eichmeier.
Choroby kmene způsobují rychlá či pozvolná odumírání celých rostlin, a to jak sazenic, tak starších keřů. Vědci odhadují, že těmito chorobami je ve světě napadena až pětina vinohradů a tento komplex chorob je tak aktuálně nejvýznamnější hrozbou, přičemž Česko není výjimkou. Ztráty se tak vyrovnají například ekonomickému dopadu historicky nejzávažnějších škod způsobených padlím révovým, plísní révovou či mšičkou révokazem.*