Podle ochránců přírody na Opavsku uhynuli dva čápi po jedu na hraboše

Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku. Ten je součástí jedu Stutox II, který se používá na trávení přemnožených hrabošů. Pracovníci Záchranné stanice v Bartošovicích přijali ve středu 14. srpna telefonickou informaci o dvou mrtvých čápech na Opavsku, následné vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci prokázalo, že čápi byli otráveni. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý v reakci ČTK řekl, že Státní veterinární správa už dnes dala podnět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) kvůli podezření na otravu rodenticidem v katastrálním území Služovice na Opavsku. "Regionálně příslušná inspekce ÚKZÚZ již začala s šetřením," uvedl.
Rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou.
"V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II," uvedli v tiskové zprávě ochránci. O otravě čápů informovali Krajskou veterinární správu v Ostravě i pobočku Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down