10.09.2019 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možnost kompenzací za škody mrazem na ovoci pěstitelé vítají

Ovocnáři uvítali rozhodnutí vlády, která jim chce kompenzovat škody na úrodě z letošních jarních mrazů. Šéf ovocnářské unie to označil za důležité z hlediska konkurenceschopnosti, ředitel chelčické společnosti Zemcheba Jaroslav Muška poukázal na to, že škody z mrazů nelze pojistit. O kompenzaci bude žádat i zemědělské družstvo na Litoměřicku. "Pro nás je to důležité i z hlediska konkurenceschopnosti, protože i některé vlády připravují pomoc, jako například v Polsku," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Pěstitelé mají dostat z rozpočtu ministerstva zemědělství kompenzace 50 milionů korun, což by podle Ludvíka měla být dostatečná částka odpovídající škodám.

Škody jsou tentokrát v daleko větší míře na západě, severozápadě a severu Čech, menší na jižní Moravě. "Lokální škody nelze vyloučit nikde," řekl Ludvík. Podle něj není problém v tom, že mrazy přijdou na konci dubna nebo začátku května, ale v oteplování - v mírných zimách a dřívějším rašení. "Zásadní problém je, že jsou velmi mírné zimy a ovocné stromy se z takzvaného zimního spánku probouzí dříve," dodal. O kompenzaci požádá Zemědělské družstvo Liběšice na Litoměřicku. "Z celé úrody nám zůstalo 20 procent, takže určitě požádáme," řekl František Kratochvíl z družstva, které pěstuje jabloně na více než 60 hektarech, další plochu zaujímají hrušně a třešně. "Pomoc nám určitě trochu pomůže, ačkoliv lze peníze čekat asi až v příštím roce," dodal.
Mrazy zasáhly litoměřickou ovocnářskou oblast letos třikrát. Co nezlikvidoval mráz, dorazilo podle pěstitelů sucho. "Dnes prší nejvydatněji za poslední čtyři měsíce, a to je pozdě," podotkl Kratochvíl. V jižních Čechách poškodily jarní mrazy rybíz a hrušky, jablek, třešní ani višní se nedotkly. "Problém je v tom, že to pojišťovny nepojišťují. Kdyby to bylo pojištěné, není třeba takových jednorázových zásahů," řekl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška. Ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jarní mrazy, dosahují podle odhadů MZe až 158 milionů korun. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down