Pokud jsou informace o projektech zmiňovaných v médiích ohledně auditu Evropské komise pravdivé, vyplatilo se zatím Agrofertu 155,1 milionu korun, sdělil mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Závěrečnou auditní zprávu ale společnost nemá, žádá o její poskytnutí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
Komise v závěrečné zprávě konstatuje, že všechny dotace po 9. únoru 2017, kdy se stala účinnou novela českého zákona o střetu zájmů, byly Agrofertu vyplaceny neoprávněně. Premiér Andrej Babiš opakovaně uvádí, že se ve střetu zájmů necítí. Od chvíle, kdy Agrofert vložil do svěřenských fondů, ho označuje za svou bývalou firmu.
"Koncern Agrofert nemá k dispozici audit Evropské komise a nezná jeho obsah. Zatím se stále pohybujeme v rovině spekulací. Požádáme MMR o jeho poskytnutí, neboť jsme dotčenou osobou. Pokud jsou pravdivé informace, které se objevují v médiích, že by mělo u určitých projektů dojít ke korekci a vrácení poskytnutých dotací, reálně bylo z uváděných projektů dceřiným firmám Agrofertu proplaceno 155,1 milionu korun," uvedl mluvčí.
Firma podle něj stále trvá na tom, že v oblasti dotací postupovala přesně podle zákona, pravidel a uzavřených smluv. Proti výsledkům auditu se možná bude bránit u soudu. "Předběžné závěry auditu jsme v uplynulých měsících vyvrátili v celém rozsahu a své stanovisko poskytli jak českým úřadům, tak Evropské komisi. Další postup Agrofertu vyplyne z právních analýz auditu, které se chystáme po jeho obdržení provést. Nelze vyloučit, že se případně budeme bránit i soudní cestou. Jsme připraveni řešit další postup v součinnosti s příslušnými českými úřady i Evropskou komisí," uzavřel.*