Od 15. ledna se zvyšuje pokuta za neočipovaného psa z 20 000 Kč na 50 000 Kč. V účinnost vstupuje novela veterinárního zákona, která změnu přinesla. Čipování je povinné od začátku roku, veterináři ale již evidují několik podnětů, kterými se budou zabývat. Žádné pokuty zatím za neočipování neuložili, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
Až do roku 2022 ale nebude fungovat centrální registr psů, ve kterém by byly informace z čipů sjednocené. Nově se také budou muset hlásit veterinářům chovy se třemi a více fenami staršího jednoho roku, tato povinnost dříve platila od pěti fen.
Absenci registru kritizovali někteří soukromí veterináři. Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Některá města mají vlastní registry. Například podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. To je nutné od začátku roku. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na vytvoření centrální registru na 50 až 60 milionů korun.
"V rámci šetření podnětu na možné týrání psů v chovu v Jihočeském kraji bylo mimo jiné zjištěno několik psů plemene husky bez dokladu o provedeném očkování proti vzteklině. Psi zároveň nebyli čipovaní. Případ je dále řešen ve správním řízení," uvedl Majer o případu, kdy veterináři již čip řešit musí. Psi se musí nechat očipovat do tří měsíců věku, v případě přechodu k novému majiteli musí být již označená.*