27.01.2020 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus ptačí chřipky venku přežije i dva měsíce

Virus ptačí chřipky se ve venkovním prostředí může udržet i kolem dvou měsíců. Záleží na intenzitě světla a teplotě nebo subtypu viru, řekl za Státní veterinární správu Petr Majer. Veterináři v minulém týdnu po třech letech potvrdili ohnisko ptačí chřipky ve Štěpánově nad Svratkou, kolem kterého vytyčili tříkilometrové ochranné pásmo.

U konkrétního subtypu choroby, který byl nyní detekován v ČR, ale nejsou konkrétní vlastnosti dostatečně známé. Obecně platí u typu H5N8, že virus, pokud je ve svalovině nebo stolici kuřat, je infekční po dobu čtyř až pěti týdnů při teplotě čtyř stupňů Celsia a jeden až dva týdny při 20 stupních. "V peří při 20 stupních Celsia je doba rozpadu jeden týden. V prostředí je doba rozkladu nejméně 55 dnů při nízkých teplotách a nízkém UV světle," dodal Majer.

Inkubační doba u volně žijících ptáků je zhruba týden, potom mohou rychle uhynout, nebo naopak přežijí. "Viry ptačí chřipky se v přírodě vyskytují nejčastěji u volně žijících vodních ptáků, kteří jsou přirozeným rezervoárem viru a mohou být často bez klinických příznaků," dodal Majer.

V ochranném pásmu Štěpánova nad Svratkou má drůbež 185 malých chovatelů. Starají se o 2671 kusů. Podle veterinářů se zatím nechystá zpřísňování sankcí, kde nyní hrozí za nenahlášení úhynu chovaných ptáků až dvoumilionová pokuta pro podnikatele a právnické osoby a 50tisícová pokuta pro fyzické osoby. "Nesetkáváme se s tím, že by chovatelé hromadné úhyny zatajovali a tím způsobili rozšiřování nákazy," dodal mluvčí.

O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, informovala Státní veterinární správa minulou sobotu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down