09.06.2020 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víc tuzemských potravin s přehledným rodokmenem

Kolem pozměňovacího návrhu k novele zákona o potravinách a tabákových výrobcích se v parlamentu strhla doslova mela a nepřesné a zkreslené zpravodajství v některých mediích tomu dalo jen tak zvanou korunu. Nelze se proto divit, že spotřebitel tápe a v podstatě neví co se přesně děje. Stačí si jen ale vzpomenout na některou z cest do zahraničí, ať na dovolenou, služební cestu nebo jen prostě kratší zájezd a vybavit si návštěvu některé z prodejen potravin v Německu, Rakousku, Řecku, či Španělsku. Jmenovat lze dál, ale co tyto nákupy potravin v zahraničí spojuje? Je tam naprostá převaha domácí produkce a nebýt čokolád zejména od jedné nadnárodní firmy a alkoholických nápojů taktéž od velkých likérníků a nápojářů, tak samozřejmě převažuje a někdy i z 80% a více, domácí produkce. Vysílání jakýchkoliv nót předkladatelům návrhu, skupině poslanců v čele se Zdeňkem Podalou (SPD) a Margitou Balaštíkovou (ANO) je naprosto přehnané. Co oni přesně chtějí? Mají zájem,aby v příštím roce tvořili české potraviny na pultech českých prodejen, ale i řetězců 55% a perspektivně to i bodově narůstalo ke hranici 85 %.

A tady je hlavní , u řetězců asi bolestivá překážka. Mají doposud možnost dovážet často výrazně levnější některé druhy potravin ze zemí jejich mateřské centrály. Z valné části jsou dotované různými ekonomickými nástroji z národních kas, jako jsou především vývozní dotace známé zejména dříve třeba v případě exportu vepřového masa z Dánska. Zatímco totiž různé evropské podpory z bruselské kasy, jako jsou například dotace na půdu nebo na různé rozvojové programy, jsou pro celou sedmadvacítku stejné, národní podpory jsou různé a v některých zemích, co tak výrazně podporují své zemědělce se jimi právě dá citelně ovlivnit i cena výrobku. (Nebo dokonce produktivita práce , v níž naši zemědělci zkresleně prohrávali) .

Je proto jen logické, že výzva Svazu obchodu a cestovního ruchu , zastupujícího především velké obchodní řetězce si zrušení tohoto pozměňovacího návrhu přímo žádá. Uvádí se v ní dokonce, že návrh, vytvořený prezidentem Agrární komory Zdeňkem Jandejskem a předložený poslanci hnutí ANO a SPD, je zcela tendenční, účelový, populistický a svými důsledky výrazně poškodí všechny zákazníky. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy jde o útok na právo svobodné volby každého občana České republiky. Tomáš Prouza navíc doporučuje vyškrtnout z legislativy nesmyslné a byrokratické požadavky s prosazením přenastavení dotací z národních i evropských zemědělských programů, aby malí posílili. Pomineme-li tento obtížně prosaditelný požadavek u EU, pak jen těžko lze chápat roli, k níž je tlačen stát,aby posílil malé zemědělce a potravináře, když již tak dávno činí. Je jen pravdou, že se tomu tak děje až v několika málo posledních letech , kdy jak ministerstvo zemědělství, obchodu a cestovního ruchu,ale i místního rozvoje nabízejí díky projektům nemalé peníze na revitalizaci farem, rekonstrukce výrobních prostor v potravinářských provozech a celkové zlepšení a ulehčení práce v zemědělsko- potravinářském komplexu. Jsou to programy ve zkratce nazývané PRV(program rozvoje venkova ), inovace a další.

Zvýšení podílu českých potravin v našich obchodech má proto mnohem víc pozitiv než záporů a rozhodně se tím neomezí možnost nákupu i zahraniční produkce. Jen se sníží ekologická zátěž spočívající v dopravě zboží často z nesmírných dálek, zvýší se zaměstnanost na venkově a sníží se nutnost vyplácení sociálních dávek lidem, co nemohou sehnat práci. Bude i jasnější přehled o kvalitě potravin..Doposud jsou naše dozorové orgány z hlediska mezinárodního srovnávání jedněmi z nejpřísnějších. Tomu bylo jak dříve před vstupem do EU a pokračuje to i nyní . Proto zvýšit podíl české produkce potravin by mělo být prioritou nás všech a ne to tak přehnaně kritizovat a dávat polovičatá vyjádření, co by měla tento krok zavrhnout, s dodatečnými výkřiky a

strašením, že dojde k prudkému růstu cen potravin. To opravdu nehrozí a jestli jsou dnes dražší, tak je tomu momentálně kvůli virové nákaze, co zbrzdila ekonomiku na celém světě a zejména zelenina a ovoce z dovozu pochopitelně zdražila, někdy až velmi citelně.

Eugenie Línková

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down