Extrémní výskyt mšic byl na začátku týdne zjištěn na Opavsku v lokalitě Březová a silný výskyt v Lípě u Havlíčkova Brodu. Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Mšice mohou šířit rostlinné viry, které napadají brambory. Mšice se vyskytují i na ovocných dřevinách, zejména na jabloních a hrušních, ale také na zelenině.
"V prvním zmíněném místě bylo zachyceno až 164 kusů samiček mšice broskvoňové na lapák a den, v Lípě pak deset samiček/den, přičemž za silný výskyt se považuje šest a více odchycených samiček mšice broskvoňové na lapák a den," uvedla mluvčí. Mšice broskvoňová s mšicí řešetlákovou jsou považovány za nejnebezpečnější pro sadbové brambory. "Uplatňují se jako nejefektivnější přenašeči virů způsobujících těžké virózy brambor," dodala mluvčí.
Ochlazení a srážky zhoršily podmínky pro přelety mšic, přesto je možné okřídlené samičky vidět na bramborách. V cukrovce a máku se daly potom pozorovat kolonie mšice makové, mšice zelená pak byla v ozimé řepce. "Naplní-li se předpověď a dojde-li k oteplení, předpokládáme opětovný nárůst migrace mšic," dodala Kršková.*