Strategie jsou komplexním řešením udržitelného potravinového systému

Strategie jsou komplexním řešením udržitelného potravinového systému. Uvedla to ředitelka Odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Jitka G"otzová na konefereci From farm to fork, která se konala v Praze a pořádala ji Česká společnost pro jakost ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR). Rovněž poukázala na to, že lidé by neměli odsuzovat používání pesticidů. „Napomáhají totiž tomu, aby zemědělec vypěstoval bezpečnou produkci,“ zdůraznila a připomněla, že množství spotřebovaných přípravků na ochranu rostlin na hektar jsou nižší než v okolních státech.

„Je třeba se bavit o tom, jaké jsou výchozí hodnoty, aby nás nikdo nenutil snižovat více, než je únosné. Pak by se mohlo stát, že to, čím ošetřujeme, nebudeme mít k dispozici a naše produkce ztratí konkurenceschopnost,“ řekla. To se týká i antimikrobiálních látek. Gotzová připomněla, že od roku 2023 se plánuje evidence všech veterinárních léčiv v Evropě.  K rozšíření ekozemědělství na 25 procent půdy poznamenala, že v případě realizace tohoto cíle klesne množství vyprodukovaných potravin. Podle ní významný rozvoj se očekává v oblasti inovací a biotechnologií. Česká republika strategie Evropské komise podpořila, ale chce řešit dopady v konkrétních oblastech, dodala ředitelka odboru Ministerstva zemědělství. Viceprezident SOCR ČR a ředitel kvality Albert Česká republika Pavel Mikoška uvedl, že již dříve, než byly předloženy zmíněné strategie, obchodníci cítili díl spoluodpovědnosti k tomu, co se děje na zemi. Určitým východiskem z tohoto problému by podle něj mohla být cirkulární ekonomika, kdy veškeré zdroje jsme schopni recyklovat a uvést zpět do života. Základem toho jsou však dostupné technologie, které nám to umožní. Podle něj obchodníci zatím nepodporují zálohování PET láhví, protože existuje efektivní forma jejich sběru. „Není třeba zavádět další komplikovaný systém, který by celou situaci dál zdražoval,“ prohlásil. „Nic není úplně zadarmo, vždy, když se chceme někam posunout na správnou stranu společensky zodpovědného chování, má nějaký náklad. Lidé sice mluví o tom, že se chtějí společensky zodpovědně chovat, nakupovat co nejkvalitněji s dodatkem sociálně odpovědného přístupu, ale často za to nechtějí zaplatit reálnou cenu,“ doplnil s tím, že proto je důležitá komunikace. Zákazníci požadují informace dosledovatelnosti a původu výrobků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down