Podíl nevyhovujících nálezů cizorodých látek v potravinách klesl na 0,05 procenta

Podíl nevyhovujících nálezů cizorodých látek v potravinách živočišného původu loni meziročně klesl o 0,01 procentního bodu na 0,05 procenta, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři loni provedli skoro 93 000 vyšetření na závadné látky, počet měření tak meziročně vzrostl o 600. Ubylo nálezů u lovné a farmové zvěře i u sladkovodních ryb.

"Vzhledem k nízkému procentu záchytu nevyhovujících výsledků lze hodnotit zdravotní nezávadnost surovin a potravin živočišného původu z pohledu obsahu reziduí a kontaminantů nadále za příznivou a s významně menším počtem záchytů nevyhovujících výsledků vyšetření oproti roku 2018 a 2019," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
U drůbeže nevyhověl limitům pouze jeden vzorek, ve svalovině nosnice bylo nepovolené antibiotikum. "V uvedeném hospodářství provedli úřední veterinární lékaři rozsáhlé šetření s odběrem vzorků, nepodařilo se však prokázat, že by chovatel nebo ošetřující veterinární lékař antimikrobiální látku použil," dodal mluvčí. U křepelek, pštrosů a králíků bylo vše v pořádku.
Limitům loni vyhověly také všechny vzorky syrového ovčího a kravského mléka, jednou byly zjištěny zbytky veterinárních léčiv ve vzorcích vajec. Podobně dopadly také kontroly telat a skotu, u jednoho telete bylo nadlimitní množství léčiva amoxicilinu, ve třech případech pak nadlimitní koncentrace kadmia v ledvinách. "Krávy pocházely z oblastí, které lze považovat za kontaminované po předchozí průmyslové výrobě," poznamenal mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down