Kalamita kůrovce v Krkonoších loni kulminovala

Těžba kůrovcového dřeva v lesích Krkonošského národního parku (KRNAP) loni meziročně vzrostla o 42 procent na 81 058 metrů krychlových dřeva. Správci KRNAP přes stále rostoucí kůrovcové těžby míní, že současná kůrovcová kalamita v Krkonoších tím má svůj vrchol za sebou a nejspíš se začala blížit ke konci, uvedl KRNAP v tiskové zprávě.

Těžba kůrovcového dřeva rapidně roste od začátku kůrovcové kalamity v roce 2018. Ještě v roce 2017 se v KRNAPu vytěžilo pouhých 5275 metrů krychlových dřeva napadeného hmyzími škůdci. Kůrovcové těžby tvoří zásadní část celkových těžeb v KRNAPu, které loni vzrostly o 16 procent na 116 432 metrů krychlových.
Vyšší celkové těžby lesníci v KRNAPu naposledy vykázaly v roce 2007, a to přes 122 000 metrů krychlových dřeva. Tehdy nadprůměrné těžby způsobila kalamita po ničivém orkánu Kyrill, který Krkonoše zasáhl v lednu 2007.
Podle vedení Správy KRNAP by mohla být kalamita kůrovce na ústupu. "Dosavadní letošní čísla naznačují, že se šíření kůrovce zpomaluje. Vidíme světlo na konci tunelu," uvedl říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Kalamita kůrovce v Krkonoších gradovala v posledních třech letech. "Předpokládáme, že loňský rok kulminovala a letos již čísla nahodilých hmyzových těžeb budou klesat," doplnil vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down