Veterináři nařídili stáhnout z obchodní sítě 100 kilogramů masa z divočáka, obsah olova v něm přesáhl povolenou koncentraci zhruba tisíckrát. Povolených je 0,1 miligramu na kilogram, laboratorní výsledky však prokázaly 96,9 miligramu na kilogram. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Maso pocházelo od zpracovatele z Plzeňského kraje, prodával ho řetězec Makro. Spotřebitelé, kteří mají výrobek doma, by jej neměli konzumovat, ale vrátit ho v místě nákupu.
"Nebezpečí dlouhodobého příjmu olova je především v ovlivnění nervového systému, a to především u dětí," sdělil mluvčí.
Výrobek je označený jako Divoké prase – maso na guláš od výrobce Josefa Kopačky z Petrovic u Sušice. Maso bylo zmrazené 21. června letošního roku, datum minimální trvanlivosti je do 21. června 2023.
"Uvedené zboží pochází od námi auditovaného malého lokálního dodavatele, jehož maso bylo dosud zcela bez problémů. Popsaný produkt jsme okamžitě stáhli z prodeje a aktuálně kontaktujeme zákazníky s výzvou, aby zboží vrátili," sdělila vedoucí korporátní komunikace řetězce Romana Nýdrle.
Olovo se do těla zvěřiny dostává zpravidla prostřednictvím střel použitých při lovu, uvádějí veterináři. "SVS každoročně vyšetřuje více než 100 vzorků různých druhů lovné zvěře na obsah toxických chemických prvků včetně olova. V loňském roce byla nadlimitní koncentrace olova zjištěná u jednoho vzorku masa kachny divoké, jednoho bažanta a tří prasat divokých," dodal mluvčí. Místo vstřelu a poškozené tkáně by se měly odstranit z opracovaného těla zvěřiny. Na evropské úrovni se dlouhodobě debatuje o zákazu olova u myslivců a rybářů.*