Posílení kurzu koruny proti euru bude znamenat snížení dotací z Evropské unie. V reakci na rozhodnutí České národní banky (ČNB) to sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Zemědělci totiž dostávají vyplacené evropské dotace v eurech, které se následně přepočítávají na koruny. V korunách tak získají méně peněz. ČNB ve čtvrtek rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává, že by do konce roku měla koruna posílit až pod hranici 25 korun za euro.
"Zvýšení úrokových sazeb ČNB obvykle vede také k posílení koruny vůči euru, což bude pravděpodobně mít vliv nejen na konkurenceschopnosti při exportu některých komodit do zahraničí, ale také na celkovou výši podpor směřujících do sektoru. Výše podpor pro jednotlivá opatření se totiž určuje v eurech a jejich přepočet v korunách pro účely výplaty se provádí k určitému předem stanovenému datu. Čím silnější koruna, tím menší množství finančních prostředků pro zemědělce," vysvětlil.
Podle něj pak zvýšení úrokových sazeb povede ke zvýšení úrokových sazeb komerčních bank, tedy dražším úvěrům. "Vzhledem k tomu, že investiční podpory z Programu rozvoje venkova budou od roku 2023 pravděpodobně omezeny ve prospěch financování environmentálních opatření, budou se zemědělci muset častěji spoléhat při modernizacích právě na komerční úvěry," doplnil. Například loni byl směnný kurz na dotační platby k 30. září 27,233 Kč/EUR.
Podle Českého statistického úřad výše zemědělských dotací na výrobu činila loni 32,8 miliardy Kč, o rok dříve to bylo o 1,9 miliardy Kč více.
ČNB zvýšila sazby nejvýrazněji od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky.*