Výroba piva loni mírně stoupla, domácí spotřeba klesla

České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, což je o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, pivovarníci vyvezli meziročně o devět procent více. Lidé nadále pili méně piva v restauracích, jejichž podíl na celkové spotřebě klesl na historické minimum. Uvedl to na tiskové konferenci Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).

V České republice se podle předsedy zmíněného svazu Františka Šámala ročně vyrobí přes 19 milionů hektolitrů piva a spotřeba na hlavu mírně klesla ze 146 na 144 litrů. Oproti roku 2012 jsme zaznamenali významný pokles ve spotřebě pivních mixů, kterých se vypilo o 40 procent méně. Mezi faktory, které se na tomto poklesu podílely, patří loňské špatné počasí a také červnové povodně, poznamenal.

Na domácím trhu se prodalo 15,8 milionu hektolitrů piva, to je o 178 000 hektolitrů meziročně méně. Jedinou kategorií, jejíž spotřeba v Česku loni oproti roku 2012 vzrostla o dvě procenta, byly ležáky. Naopak klesla spotřeba výčepního piva, nealkoholického piva, speciálů a zejména pivních mixů, kterých se prodalo o 40 procent méně.
Podle výkonného ředitele svazu Vladimíra Balacha přetrvává trend ve změně obalových materiálů. Klesá konzumace sudového piva a piva v láhvích, místo toho narůstá spotřeba piva v PET láhvích, a to o 11 procent vzhledem k roku 2012 a také plechovek o osm procent. Spotřeba piva z cisteren zůstává stejná. Podobně je to také u exportu, kde zaznamenává největší boom spotřeba piva v plechovkách, a to o 24 procent oproti roku 2012, dodal.
Čeští pivovarníci loni vyvezli 3,54 milionu hektolitrů piva, což je o devět procent více než před rokem. České pivo se nadále nejvíce vyváží do Německo, přestože vývoz do této země meziročně poklesl o dvě procenta. Naopak více než o desetinu stoupl export na Slovensko, do Polska o 14 procent a především do Ruska, kam směřovalo o 30 procent více pěnivého moku než v roce 2012. Produkci piva si mezi sebe rozděluje šest velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a dalších zhruba 215 minipivovarů a restauračních pivovarů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *