Africký mor prasat se objevil v Polsku čtyři kilometry od hranic s Českem

Pro Česko je v současnosti velkým rizikem šíření nákazy afrického moru prasat (AMP) v Německu a Polsku. V Polsku zastřelili a pozitivně testovali divočáka jen čtyři kilometry od hranic s ČR, a to u obce Radomierzyce, která je v těsném sousedství Libereckého kraje a zhruba 20 kilometrů od Frýdlantu. Šest kilometrů od českých hranic se objevil výskyt nákazy také u sousední obce Otritz v Německu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS).

V Německu je podle správy nejproblematičtějším regionem příhraniční oblast ve spolkové zemi Sasko v místech, kde sousedí s Libereckým krajem, V období od 4. května do 3. června v ní bylo nalezeno 24 kusů uhynulých divokých prasat, u kterých byla nákaza objevena.

V Polsku se na začátku května objevily dva případy uhynulých divočáků s AMP u města Valbřich v Dolnoslezském vojvodství, které sousedí s Královéhradeckým krajem. Uhynulá zvířata byla objevena 15 kilometrů od hranic s ČR.

Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda uvedené nálezy potvrzují, že AMP je v sousedních zemích na vzestupu v blízkosti hranic ČR. "V oblasti s intenzivním odlovem na severu ČR monitorujeme a vyšetřujeme všechny uhynulé a odlovené divočáky. Zatím jsou všechna vyšetření negativní, ale i přesto AMP v současnosti představuje nejvážnější nákazové riziko," řekl.

V Česku byla přijata opatření proti šíření nákazy v pohraničních oblastech Ústeckého, Libereckého Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Byly tu vymezeny oblasti s intenzivním odlovem divokých prasat a od listopadu 2020 se v nich vyšetřují všichni ulovení, nalezení uhynulí i sražení divočáci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down