19.06.2000 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AGFTRADING se stal jediným zpracovatelem krůtího masa a nás

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení podniků AGFTRADING se společností ADEX, k němuž došlo na základě smlouvy o prodeji úpadkového podniku ADEX od správce konkursní podstaty.

Společnost ADEX se zabývala porážkou a zpracováním těžkých krůt. Na trhu ČR existují pouze dvě zpracovatelské kapacity na zpracovávání krůt těžkého typu, z nichž jedna byla právě v majetku společnosti ADEX a druhou disponovala formou leasingu společnost Krůta, a.s., která je však od 1. 4. 2000 v likvidaci. Její porážkovou linku prodala proto leasingová společnost rovněž AGFTRADINGu, který se tak stal vlastníkem prakticky veškerých tuzemských výrobních kapacit specializovaných na porážku krůt těžkého typu a tedy i výrazně dominantním dodavatelem krůtího masa na tuzemský trh.
Společnost AGFTRADING je plně kontrolována společností Agrofert Holding,a.s., jejíž dceřiné společnosti obchodují především se zemědělskými komoditami, ale i se zemědělskými potřebami. Zemědělský sektor, kterému skupina Agrofert poskytuje služby, je charakteristický složitou finanční situací firem v něm podnikajících. Je zde velice rozšířena druhotná platební neschopnost, proto zemědělští prvovýrobci potřebují obchodovat s finančně silným obchodním partnerem, který je schopen odložit jim splatnost faktur za poskytnuté zboží a služby. Díky svému finančnímu zázemí je společnost Agrofert právě takovým obchodním partnerem zemědělských prvovýrobců, kterým svou obchodní politikou umožňuje v zemědělství působit. Před začátkem finančních problémů obou dosavadních zpracovatelů – společností ADEX a Krůta – působilo na trhu cca 50 chovatelů krůt, kteří však postupně výkrm krůt omezovali nebo úplně rušili, protože za dodávky vykrmených krůt často nedostali zaplaceno. Tíživá situace zemědělských podniků, které často nemají finanční prostředky na obnovení utlumené výroby, vede ke snižování nabídky krůtího masa.
Všechny tyto související okolnosti bral ÚOHS při svém rozhodování v úvahu a vyžádal si i stanoviska dodavatelů k ohlášenému spojení podniků. Podle názoru některých z nich je vstup AGFTRADINGU do odvětví zpracování krůtího masa přínosem, protože jako dodavatel krmných směsí a dalších potřeb a současně odběratel vykrmených krůt jim tak může garantovat platbu za dodané zboží a pomoci tak řešit jejich tíživou finanční situaci. Na druhou stranu jsou zemědělští výrobci do značné míry závislí na této finančně silné společnosti a proto někteří z oslovených dodavatelů ADEXu vyjádřili i obavu z možného zneužití dominantního postavení AGFTRADINGU vázáním odběru krůt na dodávky jiného plnění. K této obavě ÚOHS konstatuje, že vázání odběru na dodávky jiného plnění je v rozporu se zákonem na ochranu hospodářské soutěže, proto bude úřad chování AGFTRADINGU sledovat a případné zneužití dominantního postavení postihne. Obavy z možného cenového diktátu ze strany dominantního odběratele vyvrací společnost AGFTRADING tvrzením, že není možné neúměrně snižovat nákupní cenu krůt, protože chovatelé by své chovy uzavírali v důsledku ztrátovosti a sám AGFTRADING by neměl co zpracovávat. S tímto názorem ÚOHS souhlasí s odůvodněním, že cílem každého podnikatele je maximalizovat zisk při současném růstu jeho firmy a navíc uvádí, že nebezpečí snížení nákupní ceny by nastalo u každého potenciálního vlastníka ADEXu. Za výhody spojení AGFTRADINGu s ADEXem označil úřad jednak skutečnost, že vstupem finančně silného partnera do odvětví navazujícího na zemědělskou prvovýrobu dochází ke zvýšení garance plateb za odebrané zboží, což vytváří nejen příznivé podmínky pro rozvoj zemědělských prvovýrobců, ale ve svém důsledku vede i k udržení zaměstnanosti v sektoru, jednak AGFTRADING jako nový dodavatel krůtího masa může lépe podnítit poptávku po krůtím mase jako složky zdravé stravy a potažmo přispět k navýšení chovu krůt a tím i k vytvoření nových pracovních příležitostí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down