Agrární komora ČR a Zemědělský svaz opět vyzývají k jednání

Zemědělský svaz ČR (ZS) a Agrární komora ČR (AK) svolaly na středeční poledne protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy - takzvanou spanilou jízdu. Vadí jim změny v dotační politice a údajné nepřizvání AK a ZS k jednacímu stolu s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Zástupci obou zemědělských organizací to včera uvedli na společné tiskové konferenci. Nekula opakovaně řekl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců a že se všemi jedná. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že ke změnám plánu zemědělské politiky uspořádalo skoro 30 jednání a ke všem byli přizváni i zástupci ZS a AK.

Prezident AK Jan Doležal zdůraznil, že důvod výběru středy je i symbolický. "První středa v měsíci - zkouška sirén. Chceme ukázat, jak závažná je situace," uvedl. Z protestních jízd bude podle něj vyjmuté hlavní město. "Víme, jaká je dopravní situace v Praze. Nechceme komplikovat lidem život. Smyslem celé akce je zatím - pojďte jednat," uvedl předseda ZS Martin Pýcha. Někteří zemědělci však podle něj právě jízdu traktory po pražských silnicích jako reakci již navrhovali.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down