Agrární komora: Čeští pěstitelé máku mají kvůli válce horší odbyt v zahraničí

Čeští pěstitelé máku přišli kvůli konfliktu na Ukrajině o výraznou část odbytu v zahraničí. Každoročně se z tuzemska vyváží zhruba 80 procent produkce a velká část směřovala do Ruska a na Ukrajinu. V tiskové zprávě to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Loni osevní plochy máku v Česku podle Českého statistického úřadu klesly zhruba o 40 procent na 26 125 hektarů.

Pěstitelé mají podle komory obavy z nejisté budoucnosti a lze očekávat, že rekordních osevních ploch jako bylo v letech 2020 a 2021 letos nejspíše mák nedosáhne. Doležal upozornil na to, že v letech 2020 i 2021 přesahovaly osevní plochy máku 40 000 hektarů. Loni se z více než 260 00 hektarů sklidilo 21 964 tun máku.
"Pěstitelé mají podle informací z naší členské základny obavy z nejisté budoucnosti, a to kvůli vysokým nákladům, zhoršení v oblasti ochrany rostlin, potenciálnímu zařazení máku do erozně nebezpečných plodin a omezeným možnostem odbytu," uvedl. Do zahraničí se podle něj loni vyvezlo nejmenší množství máku od roku 2007.
Upozornil také na to, že v posledních letech se snížil dovoz máku, který byl z pohledu českých pěstitelů problematický. Šlo hlavně o mák ze Slovenska, Maďarska a částečně z Turecka. "Tento parametricky nevyhovující mák byl s naším mákem míchán a dále dodáván do třetích zemí podstatně levněji, čímž českým zemědělcům kazil ceny," doplnil Doležal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down