Agrární komora chce urychlit programy

Agrární komora požaduje urychlení přípravy všech navržených programů, které by měly zemědělcům pomoci překlenout problematickou situaci v oblasti mléka, ale také prasat a drůbeže. Uvedl to minulý týden po zasedání představenstva Agrární komory ČR její prezident Miloslav Toman s tím, že resort směřuje správným směrem, ale ve srovnání se sousedními státy přijatá opatření mají zpoždění v legislativní i faktické implementaci.

Koncem srpna představenstvo Agrární komory předalo zástupcům ministerstva zemědělství soubor 23 požadavků pro řešení aktuálních problémů především na trhu s mlékem, vepřovým masem a drůbeží. Výkupní cena mléka se pohybuje pod výrobními náklady. V srpnu meziročně podle údajů ministerstva klesla skoro o čtvrtinu na 7,07 koruny za litr, průměr v celé EU činil 8,14 koruny za litr.

Podle Tomana dotační tituly podporující kvalitu mléka však již mohly být schváleny dříve. Podobně je tomu u požadavku, aby ministerstvo předložilo návrh novely, díky níž by mohli chovatelé zvířat používat daňové zvýhodnění prostřednictvím tzv. zelené nafty, do konce září. Ministerstvo na ní pracuje. „Tento návrh projedná vláda a poté ho musí ještě posoudit Evropská komise,“ sdělil úřad. Ministerstvo také přislíbilo, že co nejdřív pošle do meziresortního připomínkového řízení návrh na zřízení fondu těžko pojistitelných rizik, který by měl zemědělcům pomoci v době sucha či povodní.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 42.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down