Agrární komora: Chovatelé hospodářských zvířat jsou v kritické situaci

Tuzemští chovatelé hospodářských zvířat jsou podle Agrární komory v kritické situaci. Čelí zejména nízkým výkupním cenám a vysokým nákladům, řekla mluvčí komory Barbora Pánková. Chovatelům podle ní škodí také některá politická rozhodnutí v Česku a Evropské unii, jako je například zpřísnění podmínek pro chov a přepravu zvířat. Podle zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni výroba masa v Česku klesla o 2,6 procenta na 435 908 tun. Je to nejnižší úroveň nejméně od roku 2000.

Pokles stavů zvířat

"Situace chovatelů hospodářských zvířat v Česku je skutečně alarmující. Projevuje se to již na poklesu stavů, což má za následek nejnižší produkci masa za poslední více než dvě dekády. Chovatelé čelí nízkým výkupním cenám a vysokým nákladům, které rostou i následkem některých politických rozhodnutí na domácí i evropské úrovni," uvedla Pánková.
Chovatelé prasat se podle mluvčí komory sice dočkali mírného oživení cen, ty ale rostly z nízkého základu, řekla. "Stále to v řadě případů nestačí na pokrytí nákladů a výkupní ceny chovatelů představují jen zlomek toho, co si účtují za hotové výrobky velké obchodní řetězce, a to ať už se jedná o maso, mléko, nebo vejce," doplnila. I podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se tuzemští chovatelé potýkají s nízkými výkupními cenami. Například ve srovnání s evropským průměrem prodávají mléko o 50 haléřů levněji, řekl.
Do celkového propadu se v loňském roce podle ČSÚ propsal především pokles výroby vepřového masa, který v meziročním vyjádření činil 5,2 procenta. Produkce vepřového masa se ale podle Pýchy v Česku snižuje dlouhodobě. "Pouze v minulých letech jsme byli schopni tento trend zastavit, ale za současné vlády se propad v produkci vepřového masa opět prohlubuje," uvedl. Proti tomu podle něj stoupá dovoz vepřového masa ze zahraničí.
Přímý nákup mléka od výrobců loni podle údajů ČSÚ stoupl o 1,6 procenta na 3138 milionů litrů. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2023 produkce masa stoupla meziročně o 0,4 procenta na 112 709 tun. Přímý nákup mléka se za poslední kvartál roku zvýšil o 1,7 procenta zhruba na 766 milionů litrů.

Ceny zemědělských výrobců

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu ve čtvrtém čtvrtletí meziročně mírně klesly o 3,1 procenta. Chovatelé dostali v průměru 57,17 koruny za kilogram v živé váze nebo 104,04 koruny za kilogram v jatečné hmotnosti. Ceny jatečných prasat stouply o 8,6 procenta, a to v průměru na 40,93 koruny u živé hmotnosti a 53,20 koruny jatečné. Ceny jatečných kuřat byly meziročně nižší o 5,5 procenta. Výrobci prodávali jatečná kuřata první třídy jakosti v průměru za 28,51 koruny za kilogram v živé hmotnosti.

Trh s mlékem

Džbán a sklenice mléka

Ceny zemědělských výrobců mléka byly vzhledem ke zvýšené základně ve čtvrtém čtvrtletí 2022 loni meziročně o 18,7 procenta nižší. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 10,27 koruny za litr, informoval ČSÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down