07.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora ČR chystá protest před německou ambasádou

Agrární komora ČR se rozhodla razantně začít hájit zájmy producentů a zpracovatelů cukrové řepy, proto uspořádá větší demonstraci před německou ambasádou. Agroweb o tom dnes infomovala mluvčí komory Eugenie Línková. Datum plánované akce zatím nesdělila.

K problematice cukrovky a jejího dalšího pěstování se dnes sešla skupina zástupců AKČR ve Velkém Meziříčí.
Záměr cukrovarnické skupiny Eastern Sugar citelně postihne producenty a zpracovatele cukrové řepy v jedné z nejúrodnějších oblastí Evropy na Hané a částečně v Čechách. Zmíněná skupina zvažuje kvůli omezení výroby cukru v EU uzavření svých pěti závodů ve střední Evropě včetně České republiky. Jen ve třech cukrovarech, které v Čechách a na Moravě vlastní, v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci, by tak přišlo o místo asi 400 lidí a dalších zhruba stejně tolik by přišlo o práci v navazujících odvětvích, která poskytují cukrovarům služby.
Dohromady tyto tři cukrovary drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru a celková národní kvóta je 454.000 tun. „Přitom o tuto kvótu velmi stojíme a rádi bychom ji od Eastern Sugar odkoupili,“ uvedl již dříve generální ředitel TTD Dobrovice Oldřich Reinbergr.„Cukrovou řepu bychom zpracovali nejen na cukr, ale i pro novou kapacitu lihovaru na biolíh ,ale i na líh pro konzum,“ dodal Reinbergr. Vysvětlil, i strategii zahraničního vlastníka tří zmiňovaných cukrovarů.“Pokud by francouzští (de facto němečtí) a angličtí vlastníci cukerní kvótu těchto tří českých cukrovarů nabídli Bruselu, nemuseli by platit uvedení cukrovarů do klidu a jejich celkovou likvidaci. Stát navíc přijde o možnost pěstování cukrové řepy na více než 20 procentech současné její výměry. K tomu se státu výrazně zhorší obchodní bilance, protože začne dovážet ve velkém cukr,“ uvedl Reinbergr. Po 175 letech by se Česká republika stala dovozcem cukru z Rakouska, Německa a Polska, kde jsou nižší výnosy a horší kvalita s nižší cukernatostí.
Úměrně produkci cukru by poklesla i plocha cukrovky, která zaujímá asi 60.000 hektarů. "Znamenalo by to těžkou ránu pěstitelům," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba, která přednesla stížnost ve Štrasburgu, kde byla přítomna i zemědělská komisařka EU Marianne Fischer Boel. Ta na sdělení neragovala.AKČR
Komora tedy v blízké době zvažuje protestní akce před německou a následně i britskou ambasádou. Tímto svým jednáním chce podle Línkové komora zabezpečit pozici v Bruselu pro ochranu ČR před dalším snížením cukrovky

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down