Agrární komora ČR je pro odložení reformy společné zemědělské politiky EU

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR jsou pro odložení reformy společné zemědělské politiky minimálně o rok, protože finální legislativa se bude schvalovat až kolem října a zemědělci tak nebudou vědět, jaké dostanou dotace, a tedy jak se na změny ekonomicky připravit. Na tiskové konferenci to řekli prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.  

Odklad nových pravidel zemědělských podpor však není podle ministra zemědělství Zdeňks Nekuly nejšťastnější nápad. Po změně se rozpočet pro české zemědělství příští rok zvýší o pět miliard na 40 miliard korun a bez reformy by o tyto peníze resort přišel, uvedl. Možné je podle ministra diskutovat o změně parametrů dotací. Připomněl, že koncem dubna přijdou od Evropské komise připomínky k návrhu pravidel vyplácení zemědělských podpor v Česku pro roky 2023 až 2027 a ministerstvo pak o nich bude se zemědělskými organizacemi jednat.

Agrární komora také spolu s komorami dalších osmi zemí střední a východní Evropy žádá, aby se přehodnotila některá opatření ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) v zájmu zvýšení produkce potravin v EU, a to i v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Vyplývá to ze společného prohlášení, na kterém se zástupci zemědělců dohodli počátkem dubna na jednání v Bratislavě.

"Nepotřebujeme evropskou zelenou dohodu, potřebujeme motivovat zemědělce, aby produkovali. Občany nebude zajímat uhlíková bilance, ale bilance na jejich účtech," řekl novinářům Doležal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down