Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že řetězce prodávají zboží s větší marží, zatímco jim platí stále stejné peníze. Mohlo by jít o blokády dopravy v okolí logistických center nebo prodejen, sdělil dnes na tiskové konferenci prezident komory Jan Doležal. Podrobnosti ani termín protestních akcí ale neuvedl. Podle viceprezidenta komory Jiřího Milka se ale bude o akcích rozhodovat až na konci prázdnin. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza sdělil, že "agrobaronům" jde jenom o to, aby si uměle navýšili zisky na úkor zákazníků.
"Velmi vážně uvažujeme o nějakých akcích, jako jsou blokády, abychom upozornili na neutěšenou situaci, která tady ve výrobní vertikále je," řekl dnes Doležal. Podle Milka by se o protestech mohlo rozhodnout na agrosalonu Země živitelka, který bude na konci srpna v Českých Budějovicích. Zde pravidelně zasedá vedení komory.
"Jde nám o to, abychom upozornili na chování obchodních řetězců. Zemědělci se nebudou přivazovat nikam ke svodidlům nebo blokovat ve velkém dopravu, ale spíše by šlo, pokud by se o tom rozhodlo, o blokování distribučních center nebo přímo samotných obchodů," dodal prezident komory. Podle něj není možné, aby obchod v ČR dlouhodobě bohatl a zemědělci museli prodávat komodity za stejné ceny jako před desetiletím.
Komoře také vadí, že řetězce s ní nekomunikují. Zástupci komory, Zemědělského svazu ČR a Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků napsali proto v květnu dopis na centrály řetězců, které v ČR provozují obchody. Šlo o Schwarz Gruppe v Německu, Tesco ve Velké Británii, REWE Group v Německu a Ahold Delhaize v Nizozemsku. Podle komory se v dopise psalo, že zemědělci chtějí vyjednat vzájemně výhodné podmínky, které umožní udržení dlouhodobých vztahů. "Po měsíci a půl, během kterých zmíněné zahraniční společnosti na dopis nereagovaly, byl nyní odeslán druhý dopis se stejnou výzvou k jednání, s jehož obsahem bude seznámena veřejnost," dodala komora.*