22.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora ČR oslavila třicet let od svého založení

České zemědělství za posledních třicet let ušlo kus cesty. Patří ke špičce Evropy, ať jde o kvalitu produkce či ohleduplnost k životnímu prostředí. To dokazují vyšší výnosy při nižší spotřebě přípravků a minerálních hnojiv nebo produkční ukazatele živočišné výroby, to vše s lepším welfare a nižší spotřebou léčiv než u zahraniční konkurence. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal v úvodu oslavy 30. výročí založení této organizace, které se konalo minulý týden v pražském Obecním domě.

Doležal poukázal na to, že postavení zemědělství by mělo být v rámci společnosti důstojné a podnikatelské podmínky v porovnání se zahraniční konkurencí spravedlivé. „Ani jedno minimálně při pohledu na náš Strategický plán Společné zemědělské politiky neplatí,“ řekl. Ministr zemědělství Marek Výborný ve svém projevu poukázal na to, že dotace v zemědělství ze státního rozpočtu by v příštím roce měly klesnout jen minimálně. Řekl, že chce, aby se udržela částka 2,5 miliardy korun. V letošním rozpočtu bylo na národní dotace určeno 2,7 miliardy korun. Částka klesla ze zhruba pěti miliard vloni o 2,3 miliardy korun. Vláda ve svém ozdravném balíčku veřejných financí chce pak v příštích dvou letech škrtnout v resortu zemědělství podpory celkem za 10,2 milionu korun. Letos již byla zrušena dotace pro potravinářské podniky, na které se mělo rozdělit 230 milionů korun. Zrušil se také dotační program na chov dojnic a skotu bez produkce mléka, kde se má podle odhadu ministerstva uspořit přes 300 milionů korun.

Společným úkolem je vytvářet pozitivní obraz zemědělství

Výborný při příležitosti oslav výročí komory zdůraznil, že společným úkolem komory a jeho resortu je vytvářet pozitivní obraz zemědělství  v očích veřejnosti. „Tady máme velký dluh a tady je náš společný úkol,“ doplnil. Prohlásil rovněž, že jako jeden ze svých úkolů si zadal snižování byrokracie pro zemědělce. Poznamenal, že o tom mluvil i na jednáních v Bruselu. „Není možné, abychom vytvářeli v rámci nových nařízení a směrnic podmínky, které budou dále zatěžovat farmáře zbytečnou byrokracií,“ řekl. Podle něj o takových věcech nemohou rozhodovat lidé, kteří sami nikdy nebyli v chlévu nebo na poli. Naopak by do toho měli promlouvat lidé z praxe, uvedl. Připomněl také, že Ministerstvo zemědělství již vypsalo první kolo příjmu žádostí o investiční dotace. Rozdělit by se mělo zhruba osm miliard korun, mimo jiné na investice do zemědělských podniků. Podle ministra cílem je poskytnout co nejvíce peněz na začátku dotačního období společné zemědělské politiky EU mezi lety 2023 až 2027. „Je to proto, že máme ambici, aby se zemědělství posunulo dál, pokud jde o využívání moderních technologií. Chceme pečovat o naši krajinu, k tomu potřebujeme moderní stroje, moderní technologie, které nejsou levné,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down