Agrární komora očekává nižší sklizeň obilí

Letošní úroda obilí bude v následku jarních prudkých dešťů a povodní podle odhadu Agrární komory ČR až o 15 procent nižší než v loňském roce, řekl to prezident komory Jan Veleba. Loňská sklizeň obilovin 7,832 milionu tun patřila z dlouhodobého hlediska k nadprůměrným.

Podle Veleby je sklizeň ohrožena nejen v místech zasažených v uplynulých týdnech povodněmi, ale i na dalších, po deštích podmáčených polích.
„Toto bude tlačit na růst cen obilí. O tom, jestli ceny skutečně porostou nebo ne, rozhodnou poměry na trhu, minimálně v Evropě,“ uvedl Veleba. Podle vyjádření Agrární komory pro agenturu Reuters by prý tuzemská cena za tunu obilí mohla vzrůst lehce nad 3000 korun. V loňském roce za stejné množství zemědělci dostávali v průměru 2500 korun.
Přívalové deště a záplavy v uplynulých týdnech ve střední a východní Evropě spolu s krutou zimou výrazně snížily šance na dosažení loňské úrovně sklizně.
„Problémy, co jsou v České republice, jsou v mnohem větší míře v Maďarsku, Polsku, Slovensku, ale třeba i na Ukrajině,“ uvedl Veleba, podle nějž v důsledku těžké zimy ukrajinští rolníci zaorali milion hektarů pšenice a 30 procent osevních ploch řepky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *