Agrární komora požaduje odklad začátku dalšího dotačního období

Vláda by podle Agrární komory ČR a dalších organizací měla během českého předsednictví v Radě EU prosazovat zejména nastavení spravedlivých podmínek v rámci celé unie. Požadují také odklad začátku dalšího dotačního období zemědělské politiky EU o rok do 1. ledna 2024 hlavně kvůli dopadům války na Ukrajině a zajištění potravinové bezpečnosti členských zemí. Komora o tom informovala v tiskové zprávě. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řekl, že takový odklad neočekává.

Komora rovněž požaduje, aby se ČR během předsednictva zabývala regulací průmyslových emisí, obnovitelných zdrojů energie nebo ekologickým zemědělstvím. "Evropská unie vyžaduje po zemědělcích plnění stále přísnějších pravidel, ale slibuje jim za to stále méně peněz. U řady cílů, které si EU vytyčila, tak chybí plán pro adekvátní financování, bez něhož ale nebude možné jejich plnění. Současně ve svých plánech nezohledňuje složitou geopolitickou situaci, kterou vyvolala válka na Ukrajině," uvedl prezident komory Jan Doležal.
K požadavkům se připojila také Potravinářská komora, Zemědělský svaz ČR nebo i Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Jedním z argumentů pro odklad začátku dalšího dotačního období je to, že vznikal v době, kdy se nepočítalo s dopady války na Ukrajině.
Komora i Zemědělský svaz letos protestovali proti změnám v nastavení dotací na období mezi lety 2023 až 2027. Kritizují vládní rozhodnutí změnit nastavení tzv. redistributivní platby, což přesměruje více peněz k malým farmářům. Předminulý týden také svolali protest před Úřadem vlády.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down