Agrární komora požaduje víc dotací, chybí především na investice

Agrární komora ČR kritizuje, že by čeští zemědělci měli mít v příštím plánovacím období Evropské unie méně dotací než dosud. Podle ní je nutné do zemědělství více investovat, zvýšit konkurenceschopnost českých farmářů a snížit závislost na dovozu potravin. Po dnešním jednání s Asociací krajů ČR to novinářům řekl prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman.

Ministr zemědělství Marian Jurečka předloží vládě implementaci společné zemědělské politiky pro Českou republiku. Agrární komoře se nelíbí, že v návrhu je málo peněz pro investice, tedy pro další rozvoj zemědělství a zpracovatelského průmyslu.
V minulém programovacím období byla Česká republika podle Tomana asi o dvanáct procent níž, než je průměr Evropské unie, podle současného návrhu se to ještě prohloubí, Česko se dostane o dvacet procent níže, uvedl Toman.
Českému zemědělství se přitom v loňském roce dařilo, podle údajů Českého statistického úřadu zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy korun. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Na růstu se podílela vyšší úroda hlavních rostlinných komodit, zvýšení cen mléka a také nárůst dotací.
Podle Tomana ovšem v zemědělství chybí zhruba 300 milionů korun na investice, ve zpracovatelském průmyslu 80 až 100 milionů korun. Přitom v programovém prohlášení vlády je uvedena potravinová soběstačnost a snížení dovozu potravin.
Podle Tomana je třeba investovat, jinak se nebude produkovat větší množství kvalitních potravin pro české lidi. Investičně náročné je například ovocnářství, zelinářství, pěstování chmele nebo brambor. Stejně tak by se měla více podporovat i živočišná výroba. Rozvoj zemědělství by měl příznivý vliv na zaměstnanost, sdělil Toman.
Celková obálka společné zemědělské politiky je nižší než doposud, to znamená i naše národní obálka je menší, takže ta očekávání, že teď budou mít všichni víc, nelze naplnit, uvedl nedávno ministr Marian Jurečka s tím, že se ministerstvo bude snažit peníze zacílit lépe než v předchozím období. Kritici dlouhodobě dotačnímu systému vyčítají, že dostatečně nemotivuje zemědělce k produkci některých v tuzemsku tradičních komodit.

Například pěstitelé ovoce a zeleniny by podle ministra měli nově pobírat zvláštní dotaci v celkové výši okolo 250 milionů ročně. Speciální podporu by měli dostat také pěstitelé chmele. Ministerstvo jedná ještě o podpoře pěstitelů brambor na škrob i ke konzumaci. Samostatnou podporu budou mít také chovatelé skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down