Agrární komora si stěžuje na nedostatek informací ohledně TTIP

Agrární komora ČR se obává poklesu bezpečnostních a hygienických norem u potravin poté, co bude přijata transatlantická dohoda mezi EU a USA o investičním a obchodním partnerství (TTIP). Ministerstvo zemědělství ale tvrdí, že produkty dovezené z USA budou muset splňovat evropské podmínky, řekl jeho mluvčí Hynek Jordán. Komora si stěžuje na nedostatek informací o chystané smlouvě. Neví, jaké budou platit hygienické a bezpečnostní standardy pro potraviny, zda podle ní benevolentní americké, nebo osvědčené a přísné standardy evropské, uvedla mluvčí komory Dana Večeřová. Podle Jordána se bude ČR snažit prosadit zákaz dovozu potravin, které by byly vyrobené ze zvířat, jimž by se například podávaly růstové hormony. Samotnou dohodu ale ČR vítá, uvedl.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Pejchala je jasné, že se zdravotní a bezpečnostní standardy u potravin měnit nebudou. „Některé otázky související s odlišným přístupem k růstovým hormonům, ractopaminu nebo geneticky modifikovaným potravinám nebudou projednávány v rámci TTIP,“ dodal veterinární mluvčí.

Komora také uvádí, že američtí farmáři mají nižší náklady na výrobu, protože v USA nejsou povinné standardy životního prostředí ani ochrana zvířat proti týrání. Podle studie evropských nevládních zemědělských organizací COPA a COGECA jsou náklady v EU 1,3 – 1,4 eura na kilogram, v USA pak 1,0 – 1,2 eura. „Což samozřejmě silně znevýhodňuje evropské producenty,“ uvedla Večeřová. Podle ministerstva smlouva bude znamenat naopak širší trh, a tedy větší konkurenceschopnost českých producentů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *