18.03.2004 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora soudí, že příprava zemědělství na vstup do EU má zpoždění

Dnešní XI. sněm Agrární komory ČR ve Velké Bystřici na Olomoucku vyzval vládu, aby urychlila akreditaci platební agentury a učinila další nezbytné kroky ke zlepšení pozice českých zemědělců. Podle komory má totiž příprava českého zemědělství na blížící se vstup země do EU velké zpoždění na straně státu a zemědělci se obávají, že kvůli tomu nebudou moci čerpat peníze z evropských fondů.

"Příprava institucionálního zabezpečení vstupu našeho zemědělství do společné zemědělské politiky EU má ze strany státu značné zpoždění. Tím je ohroženo čerpání finančních prostředků z evropských fondů a konkurenceschopnost českých zemědělců. České zemědělství vstupuje do EU značně oslabené transformačním procesem a po dvou nepříznivých letech, kdy došlo k výraznému propadu sklizní obilovin," stojí v usnesení agrární komory. Vláda podle agrární komory nesplnila svůj slib, že zajistí konkurenceschopnost českých zemědělců při vstupu do EU. "Není zabezpečeno dofinancování přímých plateb na plnou vyjednanou výši. Není dosud transparentně zajištěno spolufinancování operačního programu zemědělství v plné výši a není zabezpečeno ani spolufinancování nárokových plateb z horizontálního plánu rozvoje venkova," shodli se účastníci sněmu agrární komory. Vláda a sněmovna by proto podle agrární komory měly zajistit spolufinancování společné zemědělské politiky EU z národních zdrojů do plné vyjednané výše. "Vláda by měla přijmout nezbytná opatření k dopracování a uvedení v život administrativních a kontrolních mechanismů platební agentury a urychlit její akreditaci," uvedli v usnesení zemědělci. Sněm agrární komory také požaduje po ministerstvu zemědělství další pomoc zemědělcům z regionů, jež postihlo sucho, kteří nyní mají problém s financováním chodu svých podniků. Těmto zemědělcům by podle představ agrární komory mohl půjčit peníze například Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down