16.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora u Kalouska neuspěla

Zástupcům Agrární komory se dnes na jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem nepodařilo vyjednat zvýšení rozpočtu ministerstva zemědělství pro rok 2009. Informoval o tom prezident Agrární komory Jan Veleba.

Komora nesouhlasí s navrhovaná výše rozpočtu, zejména se snížením peněz na přímé dotace zemědělcům o více než 2,6 miliardy Kč, které před časem avizoval ministr zemědělství Petr Gandalovič. O dalším postupu ve věci bude dnes odpoledne dále jednat krizový štáb komory. Kvůli rozpočtu jednal krizový štáb již minulý týden v pátek. Jednání se zúčastnil také prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Pokud nebude ze strany vlády projevena snaha vyjít resortu vstříc, uvažují zemědělci o spuštění plošné protestní akce. Veleba v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas připustil například možnost blokace dálnice D1 či hlavního města pomocí těžké techniky.
Čeští zemědělci mají podle Veleby nárok na 90 procent úrovně přímých plateb, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu nebo Francii. Dle navrženého rozpočtu by však obdrželi jen zhruba 78 procent plateb, které dostávají jejich zahraniční kolegové. Podle ministra Gandaloviče vláda už nebude zvyšovat celkové výdaje státního rozpočtu. Gandalovič ale věří, že by v následných jednáních mohl pro resort získat víc peněz, než nynější návrh předpokládá. Krácení podle Veleby poškozuje celý agropotravinářský komplex, prohlubuje krizi i ve zpracovatelských odvětvích a snižuje konkurenceschopnost vůči zahraničím zemědělcům a zpracovatelům.
Navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2009 je o více než čtyři miliardy nižší než letošní. Důvodem je snaha vlády snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo připlout také z rozpočtu EU.
Gandalovič připustil před časem snížení rozpočtu pro příští rok v porovnání s letošním rokem o 2,5 miliardy korun, místo původně uvažovaných pěti miliard. AK však nesouhlasí ani s tímto mírnějším snížením.
"Rozhodně není možné si myslet, že jsme schopni změnit minus pět miliard na nula, to je nereálné," řekl Gandalovič.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down